Matmazel Zey Zey

Mikrodalga Fırın Zararlı mı? Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

31.05.2022
106
Mikrodalga Fırın Zararlı mı?  Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga fırınların içinde yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar mevcut. Bu dalgaya doğrudan maruz kalırsan bir çok organınındaki sinir yapısına zarar verir.   İnsanda diğer canlılar gibi et, sinir, kemik. kemik manyetik dalgadan etkilenmez ama sinir hücreleri ve et zarar görür. Etin zarar görmesi ısınma yoluyla etin kızarması. Sinir hücresi de hem sıcaktan hemde dalgadan.

 

Mikrodalga fırınlar nasıl çalışır?

Mikrodalga fırınlar dielektrik ısıtma denen bir mekanizma ile yiyecekleri ısıtırlar. Fırın, bir magnetron tarafından üretilen mikrodalgaları içindeki yiyeceğe gönderir. Mikrodalgalarda 2.45 GHz frekansında mikrodalga kullanılır.   Bunun anlamı bu elektromanyetik dalgadaki elektrik ve manyetik alanlar saniyede 2.45 milyar kez gidip gelir salınım yapar. Bu dalgalar yiyeceğin içinden geçerken yiyecekteki su molekülleri ile etkileşir.  

 

Su molekülleri polar yani bir tarafı daha artı yüklü diğer tarafı daha eksi yüklü moleküllerdir. Gidip gelen elektrik alanları su moleküllerini ileri geri döndürür. Dalgalı bir denizde sallanan bir cisim gibi düşünebilirsiniz. Su molekülleri hareket ettikçe etraflarındaki moleküllere çarpar ve onları ısıtır. Sonuç olarak yiyecekler ısınır.  

 

İçeriye su içeren bir canlı koyarsak yiyeceği ısıttığı gibi ısıtır. İçeri koyduğumuz bir et yemeğini nasıl ısıtıp pişiriyorsa canlı bir fareyi de öyle pişirip ısıtır. İçeriye insan koyarsak da ayni şekilde ısıtıp pişirerek öldürür.  

 

Mikrodalga fırınlar birer faraday kafesi yapısındadır. Yani içerideki mikro dalgayı içeride hapsedecek metal kaplı kutu seklindedirler. Ekran kısmı delikli metal plakayla kaplıdır. Bu delikler mikrodalganın dalga boyuna göre çok küçük olduğu için dışarı mikrodalga çıkışına izin vermez. Yani mikrodalgada bir sorun, üretim hatası, delik vs olmadıkça dışarıya fazla bir mikrodalga çıkışının olmaması gerekir.

 

Mikrodalga fırın zararlı mı?

 2.45 GHz mikrodalga frekansı iyonlaştırıcı ışınlara göre çok daha az enerji içerir ve herhangi bir iyonlaştırıcı etki yapamaz. Gorunur ışık bile kat kat daha enerjiktir. Bu nedenle ultraviyole ya da x ışınları gibi dnayi parcalayip ciddi zarar verecek bir etkileri yoktur. Sadece ısıtıcı etkileri olur.

 

Mikrodalga frekansı;

Wi-fi frekansıyla mikrodalgaların frekansı aynıdır. Telefonu wifiya bağlayıp whatsapptan aramaya çalışabilirsiniz. Wifi fırının içinde çekiyorsa bence kaçak vardır 🙂 Ayrıca bluetooth da aynı frekansı kullanıyor. Bir de fırın çalışırken wifi bağlantısının etkilenmesi durumunda fırını kontrol etmekte fayda var.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.