Matmazel Zey Zey

Kassandra Kimdir? Kassandra Hayatı

21.09.2022
56
Kassandra Kimdir? Kassandra Hayatı

Troya kralı Priamos ve karısı Hekabe’nin kızıdır; erkek ikizi kardeşi Helenos’tur. İsiminin alamı konusunda emin olmamakla birlikte ” kasis “,” kız kardeş “ten yapılan türetme uygun değildir. Muhtemelen Toprak Tanrıçası’nın yılan oraklinin bir rahibesidir. Antik dönemde, isimsiz yazarların genellikle ” skholiast ” olarak tanımladığı ( Yunanca kelime ” skholion “: Mütalaaya göre ) bilimsel bir yoruma göre, kassandra ve erkek ikizi kardeşi Apollon Tapınağı’nda oynamış ve yorularak uykuya  dalmışlardır.

 

Endişelenen anne onları bulduğunda, kutsal yılanların çocukların kulaklarını yaladığını görür ve o andan itibaren her ikisi de kehanet yeteneğine sahip olurlar. Fabulae adlı eserinde hikâyenin daha çok bilinen bir versiyonu anlatır. Buna göre Kassandra, Apollon Tapınağı’nda yanlız başına uyurken rüyasında Tanrı ona görünür ve kendisiyle yatması halinde ona kehanet yeteneği vereceğini söyler. Kassandra buna razı olur. Daha sonra verdiği sözden dolayı pişmanlık duyar ve kendini tanrıya sunmak istemez. O sırada Apollon onadn bir öpücük ister ve Kassandra müsaade edince onun ağzına tükürür.

 

Böylece onun sadece tehdit eden uğursuzlukları önceden bildirebilmesini sağlar ve onun kehanetlerine asla kimsenin inanmamasını da sağar. Paris’in doğumu sırasında Paris’in Menelaos’a gezisi, onun karısını kaçırması ve Yunanlılar’ın Troya’yı fethedip yok ettiği tahta atın inşasında rol oynayarak Troya’nın batacağı kehanetinde bulunması ile Apollon’un laneti yerine gelir. Aiskhylos’un Agamemnon trajedisinde Priamos ramide hapseder, böylece öngörüde bulunan uyarlarının bir hizmetçi ile aktarılması sağlanır

.

Troya’nın çöküşü sırasında Lokris’li Aias onu Athena kült resminden ayırır ve daha sonraki kaynaklara göre, tecavüz eder. O zamandan sonra, yeniden inşa edilen Llion’un Athena mabedinde Lokris’li bakireler, ceza vazifeleri yerine getirir. Kassandra agamemnon’a gaminet olarak verilir; bazıları onun sevgilisi olduğunu da söyler. Her halükârda Agamemnon onu Mykene’ye getirir ve burada ikisi de Agamemnon’un karısı ve eniştesi, taht gaspçısı aigisthos tarafından öldürülür.

 

Pausanias onun muhaddes yerinden, mezarından ve Lakonya’daki, yerel lir çalan Tanrıça Aleksandria ile birlikte tasvir edildiği boy heykelinden bahsetmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.