Matmazel Zey Zey

Göz Yorgunluğu Nedir ve Neden Oluşur?

08.06.2022
401
Göz Yorgunluğu Nedir ve Neden Oluşur?

Göz Yorgunluğunu Gidermek İçin Neler Yapmalıyız?

Gözlerimiz biz insanlar için oldukça önem teşkil etmektedir.

Etraftaki nesneleri görebilmemizi sağlamakla görevli olan gözler çok kolay bir şekilde rahatsızlanabilmektedir.

Günümüz de insanlar da en çok oluşan hastalıklardan bir tanesi de göz yorgunluğudur.

 

Göz yorgunluğunun sebepleri nelerdir?

Göz yorgunluğunun sebepleri arasında çeşitli ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Eğer gözleriniz de geçmeyen bir yorgunluk hissediyor ve çeşitli yaşlanmalar ile beraberinde batmalar hissediyorsanız mutlaka bir göz doktoruna gözükmelisiniz.

Göz Yorgunluğu İçin Uykunuza Dikkat Edin!

Eğer bir hastalıktan şüphelenmiyorsanız göz yorgunluğunun çeşitli sebeplerine geçebiliriz. Öncelikle sabahları uykunuzu tam alamadan uyanmanız yani gözlerinizi gece yeterince dinlendirememeniz sebebiyle gözleriniz zamanla yorulabilir. Ayrıca gözleriniz de çeşitli görme bozuklukları da olabilmektedir.

Bunu anlamanız oldukça zaman alabilmekle beraber bazı durumlar da kendini aniden de belli edebilmektedir. Aşırı ışık gözleri yoruyor mu?

Göz yorgunluğunun bir diğer sebebi ise geceleri dışarıya çıktığınız da aşırı derece de ışıklara maruz kalmanızdır. Geceleri eğlenmek için gece kulüplerine gidebilir veya çeşitli mekanlar da vakit geçirebilirsiniz.

Gözleriniz o kadar çok ışığı algılar ve tepki verir ki sürekli büyüyüp kasılması ve küçülmesi sonucun da gözlerinizi yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.

Gözlerinizi Tozlardan Koruyun!

Göz yorgunluğunun bir diğer en çok rastlanan sebebi ise özellikle gündüz vakitlerinde otoban veya yol kenarında eviniz var ise aşırı derece de toza maruz kalmanızdan dolayı kaynaklanabilmektedir. Kirpikler bütün tozları tutabiliyor mu?

Kirpikler tozları her ne kadar tutsa da oldukça küçük olan tozlar gözünüze kaçarak ağrılara ve çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.