Fiziksel Aktivite Nasıl Olur? Fiziksel Aktivite Nasıl Yaparım?

24.01.2023
88
Fiziksel Aktivite Nasıl Olur? Fiziksel Aktivite Nasıl Yaparım?

Fiziksel Aktivite Nasıl Olur

 

Gelişen teknoloji sayesinde oturduğumuz yerden işlerimizi görüyor ve yapmak istediğimiz çoğu şeyi yapabiliyoruz. Bilgisayar başında, televizyon karşısında ya da en olmadı elimizdeki telefonla saatlerce zaman geçiyoruz. Fiziksel olarak hareketlerimiz o kadar kısalıyor ki günün nasıl bittiğine dair bir fikrimiz bile olmuyor. Dolasıyla hareketsiz ve yanlış pozisyonlarda sabit kalan vücut hastalanmaya başlıyor.

 

Fiziksel Aktivite Nedir?

 

Fiziksel aktivite, en basit tanımla günlük yaşam içerisinde vücudun enerji harcadığı hareketlerin tümüne verilen isimdir. Yürüme, koşma, ip atlama, yüzme, egzersiz, dans, oyun ve gün içindeki vücudu harekete geçiren tüm aktiviteler fizikseldir.

 

Fiziksel Aktivite Neden Önemlidir?

Düzenli fiziksel aktivitelerin sağlıklı bir vücut için gerekliliğini bugün hepimiz biliyoruz. Hareket etmek sabit kilo, güç ve esneklik kazandırarak kronik hastalıkların riskini azalttığı açıkça görülüyor. Fiziksel katkılarının yanında kaygı, stres ve depresyonla da baş etmenize yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra kişisel gelişim için de oldukça önem arz ediyor. Yaşanan salgın (Covid-19) sonrasında da aslında fiziksel hareketliliğin hayatımızdaki yerini daha iyi anladık. Yaşadığımız alan kısıtlığı, hareket sınırlılığı tüm yaş gruplarını oldukça rahatsız etti. Bu süreçte pek çok insan zihinsel ve fiziksel sağlığı için evlerinde kendince egzersizler yaptı. Salgının yavaşlamasıyla geri kazandığımız konfor alanının değerini bilmeli ve değerlendirmeliyiz. Sağlıklı ve güçlü bir vücut için fiziksel aktivitelerinizi ihmal etmeyin.

 

Fiziksel Aktiviteler Nelerdir?

Yaşınıza, fiziksel durumunuza veya yaşam standartlarınıza göre pek çok fiziksel aktivite bulunuyor. İster spor salonu olsun ister işten dönerken yürümek olsun fiziksel hareketliliğinizi sağlayabilirsiniz. İmkanlarınıza göre sabah/akşam yürüyüşleri yapmak, spor salonunda egzersiz yapmak, sahilde koşmak, bisiklet binmek vb. aslında hepsi birer fiziksel aktivitedir. Aslına bakarsanız bunu bir zorunluluk değil eğlence olarak düşünebilirsiniz. Örneğin; dans seviyorsanız bir dans kursuna yazılabilirsiniz. Veyahut sevdiğiniz bir spor dalını öğrenebilirsiniz. Hiçbir şey yapmasanız dahi hafta sonu ailenizle birlikte yaptığınız yürüyüşler size faydası sağlayacaktır.. Bunun haricinde internette hiçbir alete ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz basit egzersiz videoları da mevcut. Planlamanızı yaptığınız sürece alışkanlığınız haline gelecek ve sizi zorlamayacaktır. Kısacası önünüzdeki fırsatları değerlendirmek size kalmış.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.