Matmazel Zey Zey

Emanuel Swedenborg Hakkında Bilgiler

16.09.2022
60
Emanuel Swedenborg Hakkında Bilgiler

29 ocak 1688′de Skara’da, Westgotland’ın Luther yandaşı piskoposu Jasper Swedenborg’un oğlu olarak doğmuştur. Upsala Ünivertesi’nde ruh ve doğa bilimleri eğitiminden sonra 1710 yılındaki ilk yurtdışı yolculuğu, onu Newton, Halley ve Flamsteed gibi zamanın en önemli doğa bilimcileriyle ilişkiye girdiği İngiltere’ye götürür.

 

Tüm bilim adamlarına açık olduğundan kısa sürede genel bir eğitim alır. Özellikle madencilikte çok sayıda teknik icat ve doğa bilimi araştırmaları için yine bir o kadar fikir ona dayanır. Yoğun anatomi çalışması yapar ve bu alanda çeşitli fikitler ortaya koyar, psikolojinin ilk formlarını geliştirir, astronom ve metalürjist olarak önemlidir ve latince kasideler yazmıştır. Gün ışığına çıkmamış taslakları arasında birçok şeyin yanında uçak ve dalış botu modelleri bulunuyordu.

 

1716′da Kraliyet Madencilik Meclisi danışmanı olur ve parlak bir kariyer yapar. 38 yaşına geldiğinde, papaz evindeki çocukluğunda olduğu gibi gitgide artan vizyonlar görmeye başlar. 1744′ün Paskalya Yortusu’nda bunlar artar, mahkeme ve ceza mesajları ile birlikte onu ağır bir krize iter ve bu ancak bir İsa görünümü bulunan ” Semavi Esrime ” ile çözülür. Nisan 1745′te bir hidayeti ilahi ( Kahinler ) vizyonu yaşar ve burada Tanrı onu ” Kutsal eserin mantığının manevi anlamını insanlara ” açıklamak üzere seçer. Sözde Tanrı bizzat kendisini aydınlatır.

 

Swedenborg daha sonra, ” Efendi bana, hizmetkârına vahiyde bulundu ve beni bu göreve tayin etti ve bunun üzerine ruhumun yüzünü açtı ve beni böylece ruhani dünyaya soktu, cennet ve cehennemi görmeme izin verdi ve ruhlar ile meleklerle de konuşmamı sağladı, ” açıklamasında bulundu.

 

Swendenborg Stockholm’de mütevazi bir eve çekilir ve Kraliyet Madencilik Meclisi’ndeki görevinden ayrılır. Bundan sonra kendini İncil metnini araştırmaya verir. ve bundan manevi anlamını Tanrı ona melek ve ruhlar aracığıyla aktarır. Bu sırada Swedenborg seslerin gerçekten Tanrı’dan mı yoksa kendi içinden mi geldiğini çok iyi ayırt edebiliyordu. 29 Mart 1772′de Londra’da öldüğünde, ilham aldığı yazılardan oluşan,

 

Tanrı ve dünya, bu dünya ve ahret, geçmiş ve gelecek üzerine devasa bir genel görüş, kapsamlı bir eser geride bırakır. Bunlarda söz konusu olan İncilsi kehanetin dev bir derlemesi, Tanrı’daki yaratım birliğinin yeni platonik etkili felsefesi ve erken pietistik ruh ve melek tasavvurlarıdır. Henüz yaşadığı dönemlerde İsveç’te kendilerini “ İlluminatlar ” olarak adlandıran ve Swedenborg’un öğretisini takipt eden bir topluluk oluşur. Swedenborg’un tarafları Hıristiyan mezhepleri arasında önemli bir rol oynamaz; yazıları daha çok İsveçli farmason localarını etkilemişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.