Matmazel Zey Zey

Ayak Topuğu Şişmesi Nasıl Engellenir? Ayak Topuğu Şişmesine Ne Yapılır?

03.06.2022
109
Ayak Topuğu Şişmesi Nasıl Engellenir? Ayak Topuğu Şişmesine Ne Yapılır?

Ayak topuğum şişiyor ne yapmalıyım?

Bazı insanlar, çoğu zaman ayaklarının şişmesinden şikâyetçidir. Ayak topukları şişen kişiler istedikleri ayakkabıyı giyemediklerini ve ayakta durmakta güçlük çektiklerini aktarırlar. Ayak topuğundaki şişme ağrı yaptığı için günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık problemidir.

 

Peki, ayak topukları neden şişer?

Ayak topukları ve ayak bileğinin şişme nedenleri arasında en önemlileri, kalp yetmezliği ve böbrek rahatsızlığıdır. Genellikle fazla tuzlu yemek yiyen kişilerde görülen kalp yetmezliği topuk şişmesine yol açmaktadır. Yine, fazla tuzlu yemek yiyen kişilerde görülen topuk ve bilek şişmesi, böbrek fonksiyonların bozulduğuna dair bir işarettir. Çok tuzlu yemek yiyen kişilerin böbreklerindeki kılcal damarlar fonksiyon kaybına uğrar. Bu yüzden, böbrek fazla idrarı süzemez ve vücutta fazla sıvı birikir. Bu sıvı da ayak bileklerine ve ayak topuğuna toplanır.

 

Ayak şişmesinin başka nedenlerinin de olabileceğini söylemek gerekir. Uzun bir süre ayakta duran, dolaşım sistemi iyi çalışmayan, hamile bayanlarda, sürekli hareketsiz bir şekilde oturan kişilerde, burkulma ve incime vakalarında da topuk şişmesi görülmektedir.

Son olarak sizlere şunu aktarmak istiyorum: eğer, ayağınız sürekli şişiyorsa, ilk yapmanız gereken bir kardiyoloji ve nefroloji doktoruna görünmektir. Aman topuğum şişiyor önemsiz bir şeydir diye düşünmemelisiniz.

Süt ile Evde Ayak Yumuşatma ve Ayak Bakımı

Ayak sertliğini önlemek için bir çok şey yapıyoruz. Uzun saatler çalışma temponuz varsa, ayaklarınız sürekli ayakkabı içerisindeyse ayak sertliğinin olması oldukça doğaldır.

Ayak yumuşatma önerileri denince aklınıza eminim ilk etapta piyasada satılan ayak yumuşatma ilaçları geliyor.

Her derde dermanı ilaçlarla arıyoruz fakat ciddi bir hastalık olmadıktan sonra ilaçlara başvurulmaması sizlere önerim. Ayak yumuşatma önerileri hakkında bir çok doğal ilaçlar var bunlardan birini size anlatacağım.

Doğal ayak yumuşatma önerilerini kullanarak 1 hafta gibi bir sürede yumuşacık ve çatlaksız ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayak Yumuşatma Tarifleri için not alın…

– 1000 ML Süt
– 3 Yemek kaşığı kabartma tozu

 

Sütü kaynayana kadar yüksek ateşte kaynatın. Daha sonra kaynayan sütü ayağınızın rahatla girebileceği geniş leğene benzer bir yere boşaltın ve içerisine 3 kaşık kadar kabartma tozunu ilave edip iyice karıştırın. Süt ılık bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

Sütün sıcak olmadığından emin olun ayaklarınızı yakmayın. Bunu düzenli olarak 1 hafta kullanın ve faydalarını kendi gözleriniz ile göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.